L-Karnityna

Kilka faktów o L-Karnitynie.

mitochondria_S.jpg

L-karnityna w żywności

Substancja L-karnityna znajduje się powszechnie w artykułach spożywczych zwierzęcych (baranina, wołowina, wieprzowina, ryby czy nabiał). Największa zawartość L-karnityny jest w czerwonym mięsie. W żywności roślinnej występuje zaś jej niewielka ilość.

L-karnityna a choroby serca

Jak pokazały nam liczne badania, choroby układu krążenia są niebezpieczne. Leczenie farmakologiczne prokuruje zawsze, mniej lub bardzie niebezpieczne, skutki uboczne, które dotyczą głównie wątroby oraz układu krwionośnego.

W związku z ta sytuacją, poszukując innego środka, skupiono się  na L-karnitynie, która korzystnie wpływa na pracę serca. Wspomaga ona transport wielołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondriów, przez co zmniejsza zużycie serca. Wspomaga także utrzymanie równowagi komórkowej, ułatwiając dopływ wapnia, uwalnianie enzymów wewnątrzkomórkowych i zawartość fosfolipidów w błonie komórkowej. Ponadto pozytywnie działa na gospodarkę tłuszczową. Wpływa po części na zredukowanie zawartości cholesterolu i trójglicerydów we krwi oraz ciśnienie tętnicze krwi.

Niedobór tego aminokwasu prowadzi między innymi do powstania zaburzeń, które związane jest z chorobami sercowo-naczyniowymi.

images.png

L-karnityna na odchudzanie

Ze względu na istotny fakt, iż l-karnityna umożliwia transport tłuszczów, przeprowadzono wiele badań, w których sprawdzano jej wpływ na spadek masy ciała czyli na tak poszukiwane odchudzanie. Wykazano, że osoby przyjmujące sukcesywnie L-karnitynę zmniejszyły zauważalnie swoją masę ciała w porównaniu z osobami, które jej w ogóle nie zażywały. Zauważyć trzeba jednak, że L-karnityna stanowi zaledwie jeden czynnik z kilku elementów całego programu odchudzania. Ważne tutaj wydaje się przede wszystkim wdrożenie aktywności fizycznej o średniej intensywności trwających co najmniej 30 minut.

L-karnityna a cukrzyca

Ma ona pozytywny wpływ na osoby uskarżające się na cukrzycę typu drugiego. Najnowsze badania dowodzą, iż wstrzykiwanie L-karnityny może poprawić wrażliwość na insulinę u diabetyków. Sytuacja to ma miejsce ze względu na obniżenie poziomu tłuszczu w mięśniach, a także glukozy we krwi, przez szybszy wzrost jej utlenienia w komórkach. Badania, którym poddano pacjentów z cukrzycą typu I i II  wykazały, codzienne przyjmowanie przez rok specjalnej jej odmiany zapewnia znaczną ulgę w bólu.

L-karnityna – dawkowanie

Zwróćmy uwagę, iż ludzie zdrowi nie muszą dostarczać L-karnityny z zewnątrz – nie ma takiej potrzeby. Z tego tez powodu nie ma jakiejś stałej zalecanej dziennej dawki dla tej substancji. W normalnych warunkach ludzki organizm sam wytwarza wystarczającą ilość tej substancji. L-karnityna to suplement przeznaczony do leczenia/podwyższenia niedoboru karnityny w organizmie.

L-karnityna i jej skutki uboczne

Przyjmowanie zbyt wysokich dziennych dawek L-karnityny może wywoływać wymioty, nudności, skurcze brzucha, biegunkę oraz nieświeży zapach ciała. Niekiedy może również pojawić się osłabienie mięśni.

Podsumowanie

L-karnityna to aminokwas, który zapewnia masę korzystnych właściwości dla organizmu człowieka. Wspiera proces redukcji nadmiernej masy ciała, jak również  pozytywnie oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy. Każdy zdrowy organizm posiada zdolność do wytwarzania odpowiedniej ilości tego aminokwasu. Zatem, jak już mówiliśmy, nie ma ustalonej odgórnie jednorazowej dawki karnityny przyjmowanej z zewnątrz. Mimo wszystko nie powinno przyjmować się jej w bardzo dużych dawkach, gdyż może wywołać to skutki uboczne.

Dodaj komentarz